Rubriigid
Tööriistad

Jaapani saed – mis need on ja kuidas neid kasutada?

Jaapani puutöö erineb oluliselt meile tuntud Euroopa või Ameerika ehk läänepoolsest puutööst. Üks asi muuhulgas on käsisaed. 

Jaapani saed
Vasakult alates Ryoba, Kataba, Dozuki, Dozuki ja Ryoba

Kui enamus puutöö huvilisi ja tislereid teavad ja on kasutanud tavalisi nö. lääne saage, siis Jaapani saage paljud ei tea. Millised on Jaapani saed ja kuidas neid kasutada? Selles postituses räägin lähemalt mis eristab neid kõigile teada lääne saagidest, milliseid erinevaid saage on olemas, kuidas neid õigesti kasutada ning kus kohast Eestis neid osta on võimalik.

Painduv saetera
Terad on väga õhukesed ja seega ka väga painduvad

Jaapani saagide eripärad

Põhiline erinevus on saelehe paksus, mis on Jaapani saagidel 0,2 – 0,7mm. Sellest oleneb ka saagimise suund. Tavalistel saagidel toimub saagimine lükkamisel kuna saleht on paksem ja tugevam. Jaapani saed vastupidi on väga õhukesed, seega toimub saagimine sae enda poole tõmbamisel. Õhem saetera tähendab kitsamat saeteed, mis omakorda tähendab, et saagimiseks on vaja vähem jõudu kasutada, saagimine on kiirem ning materjali kadu on väiksem. Mainimata ei saa jätta, et Jaapani saagide tekitatud saetee on väga sile. Põhjuseks on väiksemad hambad, mida on palju rohkem kui lääne saagidel. Välimuse poolest on põhiline erinevus käepide, mis Jaapani saagidel on piklik, võimaldades kahe käega saest kinni hoida. 

Väga õhuke saetee
Saetee on tänu õhukesele terale väga kitsas
Saetud pind jääb väga sile
Saetud pind jääb väga sile

Nagu lääne saagidel, on ka Jaapani saagidel erinevate tööde jaoks erinevat tüüpi saed. Põhilisemad millest lähemalt räägin on Ryoba, Kataba ning Dozuki. Nimekiri on loomulikult pikem aga enamus tisleritööd saab nendega tehtud.

Põhilised kolm Jaapani saagi

Ryoba

Ryoba sael on tera kahel pool, üks on piki- ja teine ristikiudud saagimiseks. Selline universaalsus muudab Ryoba sae kõige populaarsemaks Jaapani saagide hulgas. Ryoba sobib materjal üldiseks saagimiseks, näiteks materjali musta mõõtu saagimiseks, või siis tüüblite ja tappide tasandamiseks ning muude taoliste tööde jaoks.

Ryoba
Ryoba
Ryoba
Ülemine tera ja pikisaagimiseks ja alumine ristisaagimiseks
Tapi tasandamine
Domino tapi tasaseks saagimine Ryoba saega
Tapi tasandamine
Tasaseks saetud Domino tapp

Kataba

Kataba on universaalne saag, millel on tera ainult ühel pool. Tera on mõeldud nii piki- kui ristisaagimiseks. Kataba sae hambad on peenemad kui Ryoba-l, seega on Kataba sobiv täpsesse mõõtu saagimiseks. Saetee jääb puhtam ja siledam kui Ryoba-l.

Kataba saag
Kataba

Dozuki

Dozuki (tapisaag) erineb eelmisest kahest tera seljale kinnitatud roo poolest, mis annab saeterale jäikuse. Kuna Dozuki on mõeldud eriti täpsete lõigete jaoks (tapid), on saeleht eriti õhuke ja hambad veel väiksemad kui Kataba sael. Tugevdus piirab saetee sügavust, aga tappide saagimisel on see piisav. Väiksemad hambad jätavad peaaegu täiesti sileda pinna ja ei rebi kilde lahti.

Dozuki saag
Dozuki

Jaapani sae kasutamine

Nüüd kui on selge millised on Jaapani saed, räägin lähemalt kuidas nendega saagida.

Jaapanis valmistatud tera
Kvaliteetsed saed on Jaapanis valmistatud, aga leidub ka palju odavaid alternatiive
  • Kuna Jaapani saagide terad on õhuksed ja õrnad, ei tohi saagimisel kasutada liigset jõudu. Saag peab saagima peaaegu ainult oma raskusega. Liigne jõud võib lõhkuda hambaid või väänata saetera kõveraks.
  • Kinnihoidmiseks kasuta pigem käepideme tagumist otsa. Nii rakendub vähem jõudu saeterale ja on mugavam nurka korrigeerida.
  • Saagimist alusta kasutades tera käepideme poolset otsa, seal on tavaliselt peenemad hambad millega on lihtsam alustada. Kui saetee on juba puidus sees, kasuta seatera täies pikkuses.
Jaapani sa murtud hambad
Palju murtud hambaid mida põhjustab liigse jõu kasutamine saagimisel
Jaapani saega saagimine
Saagimisel hoia kinni pigem käepideme otsast

Jaapani sae hoiustamine ja tera vahetus

Saag riputa hoiustamiseks näiteks seinale, selle jaoks on kas käepideme või tera sees auk. Nii on väiksem võimalus, et saetera saab kahjustada mingi kõva (metallist) esemega kokku puutudes. Lisaks on riiulis hoiustamisel oht teral jääda millegi alla või vahele mis võib tera kõveraks painutada. Kuna Jaapani saagide terad ei ole roostevabast metallist, hoia neid kuivas kohas rooste vältimiseks.

Kui tundub et saag ei sae nii hästi kui uuena, siis on aeg tera vahetada. See on väga lihtne protsess, mis võtab aega kuni mõne minuti. Tuleb ainult tera kinni hoidev kruvi lahti keerata, vana tera eemaldada, uus tera asemele panna ja kruvi uuesti kinni keerata. Kui vana tera on tugevalt kinni ja ei taha lahti tulla, koputa tera käepideme poolsest otsast kergelt vastu puidutükki. See aitab tavaliselt tera liikuma saada.

Jaapani sae varutera
Jaapani sae varutera
Dozuki sae käepide, roog ja tera
Dozuki sae käepide, tera tugevdus ja tera ise

Kokkuvõte

Kui sa ei ole veel proovinud Jaapani saage, siis tee seda esimesel võimalusel. Kõigile ei pruugi nendega saagimine sobida, aga need kes on proovinud jäävad enamasti neid kasutama. Proovimiseks sobivad hästi Bauhaus-is pakutavad odavamad odavamad saed. Kui sellist tüüpi saed sobivad ja tahad tahad juba korralikumaid saage mis peavad pikemalt vastu, siis vaata Puidutera e-poodi. Seal on hea valik ja e-poest saab sae tellida igasse Eesti nurka.

Kindlasti saaks veel rohkem Jaapani saagide kohta kirjutada ja süvitsi minna aga alustuseks on see piisav. Kõik siin postituses on minu nägemus asjast ja ei pruugi 100% õige olla.

Head saagimist 🙂

Tänan SoWoodi töökoja kasutamise võimaluse eest ja kui postitus meeldis, jaga seda teistega 🙂