Rubriigid
Kuidas teha Tööriistad

Ülafrees – mis see on ja mida sellega teha saab? (Osa 1)

Kuna juttu mida ja kuidas ülafreesiga (käsifreesiga) teha on palju, jagan postituse kaheks osaks. Esimeses osas tuleb juttu ülafreesidest üldiselt, erinevatest freesiteradest ja kuidas kasutada kopeerfreesi. Teistes osades räägin kuidas teha ümarat lauaplaati, kuidas tasandada planku, kuidas teha endale ülafreesist ise freespink ning paljust muust.

Ülafrees Makita RP0900J
Ülafrees Makita RP0900J

Ülafrees on väga universaalne tööriist ning üks elektrilistest käsitööriistadest, mis peaks puutöö huvilisel kindlasti olemas olema. Sellega saab teha näiteks profiilidega liiste, ümaraid servasi ja detaile, sooni, tappe, tasandada planke ning palju muud. Ülafreesist saab teha ka väikese freespingi, kinnitades ülafreesi tagurpidi näiteks vineerist plaadi alla. See laiendab ülafreesi kasutamise võimalusi oluliselt. Sellisel viisil on vaja liigutada detaili mitte ülafreesi ennast, mis paljude tööde puhul on mugavam ja turvalisem viis freesimiseks. 

Ülafreese on saadaval erinevate võimsuste ja suurustega, Põhilised omadused mille järgi ülafreesi valida on mootori võimsus ja tsangi suurus. Tsangi suurus näitab kui suure sabaga freesitera saab kasutada. 

Algajale sobib hästi näiteks Makita RP0900J (6/8mm tsang), sellel on piisavalt võimsust, et enamus freesimistöid tehtud saaks ja samas on hind mõistlik. Sellest järgmine on juba oluliselt suurem ja võimsam Makita RP2300FCXJ (6/8/12mm tsang), millel on sujuv käivitus, pöörete reguleerimine ning LED töötuli. 

Ülafrees Makita RP2300FCXJ
Ülafrees Makita RP2300FCXJ

Lisaks on saadaval ka väike ja kerge Makita RT0700CJ (6mm tsang), mis sobib faaside freesimiseks, servakantide ülejäägi freesimiseks ja muude kergemate freesimistööde jaoks.

Ülafreesiga on tavaliselt kaasas olevad lisad on plastikust kaitseklaas, tolmuimeja otsik, mutrivõti ja piiraja. Täpne lisade nimekiri oleneb tootjast ja mudelist. 

Ohutusnõuded

  • Freesides kasuta alati kaitseprille!
  • Lisaks on soovitatav kasutada tolmumaski ja mürasummutavaid kõrvaklappe
  • Freesides hoia tugevalt kahe käega ülafreesist kinni
  • Freesitav detail kinnita töölaua külge tugevalt näiteks pitskruvidega
  • Freesitera vahetades eemalda ülafrees vooluvõrgust
  • Freesiterasi vahetades kasuta töökindaid

Freesiterad ja freesimine

Algajale katsetamiseks soovitan kasutada odavaid terasi, mida saab kõikidest ehituspoodidest. Kui juba tead milliseid terasi sul vaja on ja oskad ülafreesi korrektselt kasutada, on mõistlik osta kvaliteetsemaid terasi. Need kestavad kauem teravad ja freesitud pind jääb siledam.

Freesitera pöörleb päripäeva, seega tuleb ülafreesi liigutada nö ‘vastukarva’. St. kui freesida liimkilpi, liigu freesiga vastupäeva ümber freesitava detaili. Niimoodi surub tera ennast ise puidule vastu.

Suurt sügavust või laiust freesi osade kaupa, nii saab masin vähem koormust korraga ja seeläbi on freesida kergem ning ohutum.

Rullikuga freesiterad
Rullikuga freesiterad

Freesiterad jagunevad kaheks: rullikuga ja ilma rullikuta. Fotodel on näha enimkasutatavaid terasi, oranzid on kvaliteetsed CMT terad.

Ilma rullikuta freesiterad
Ilma rullikuta freesiterad

Ilma rullikuta tera puhul peab kasutama piirajat. Piirajad on tavaliselt väikese toetuspinnaga, toetuspinna suurendamiseks on mõistlik kinnitada puidust klots piiraja külge. Kinnitamiseks on piirajal olemas kruviaugud.

Piiraja puidust klotsiga
Piiraja puidust klotsiga
Piirajaga saab määrata tera kauguse detaili servast
Piirajaga saab määrata tera kauguse detaili servast

Kuidas kopeerida detaile

Kopeeefrees
Kopeerfrees

Kui on vaja mitut ühesugust detaili, saab kasutada kopeerfreesi ja šabloone.


Kopeeritav detail
Kopeeritav detail

Tee valmis üks detail mida soovid kopeerida


Pliiatsiga märgitud eemaldatav osa
Pliiatsiga märgitud eemaldatav osa

Tõsta olemasolev detail tooriku peale ja tõmba pliiatsiga joon kohast mida soovid maha freesida


Enamus üleliigset osa on ära saetud
Enamus üleliigset osa on ära saetud

Sae tikksae või lintsaega enamus ülejäävast materjalist ära, aga jäta vähemalt 1mm varu


Detaili kinnitamine pitskruvidega

Kinnita detailid omavahel ning tööpingi külge tugevalt pitskruvidega, nii et olemasolev detail millest koopia teeme jääb allapoole


All on detail millest koopia teeme ja peal toorik
All on detail millest koopia teeme ja peal toorik

Säti freesitera kõrgus paika


Valmis identsed detailid
Valmis identsed detailid

Ja nüüd ongi sul olemas kaks ühesugust detaili 🙂

Järgmistes osades räägin kuidas teha ümarat lauaplaati, kuidas tasandada planku, kuidas teha endale ülafreesist ise freespink ning paljust muust.


Tänan SoWoodi töökoja kasutamise võimaluse eest ja kui postitus meeldis, jaga seda teistega 🙂

3 vastust postitusele “Ülafrees – mis see on ja mida sellega teha saab? (Osa 1)”

Kasulik Artikel.võimsus ja tsangi suurus.Selle kohta tahaks veel lugeda.

Olen aastaid kasutanud ülafreesi hobikorras, minu arust asjalik jutt, selliseid õpetlike kasutusjuhiseid võiks eesti keeles rohkem olla, ka teiste tehniliste valdkondade juures.

Tänan tagasiside eest!