Esimeses osas rääkisin natuke üldiselt ülafreesist, ohutusest ülafreesiga töötamisel, ülafreesi teradest ning kuidas kopeerida detaile ülafreesiga. Selle postituse leiad siit.
Seekordses postituses räägin kuidas kasutada ülafreesi ümmarguse lauaplaadi tegemiseks. See viis sobib ka muude dümmarguste detailide valmistamiseks. Ja teiseks kuidas saab (höövli ja/või paksushöövelpingi puudumisel) kõvera plangu sirgeks kasutades ainult rakist ja ülafreesi. Ülafreesiga tasandamisel ei ole plangu mõõtmed piiratud, ei pikkuses ega laiuses. Seega saab seda viisi kasutada ka ühest laiast plangust lauaplaadi valmistamisel.
Frees mida kasutan on Makita RP0900J.
Ümmarguse lauaplaadi valmistamine ülafreesiga
Ümmargust lauaplaati, või ka muud ümmargust detaili, saab valmistada üpriski lihtsal viisil kasutades ainult rakist ja ülafreesi. Rakise valmistasin MDF-st aga selleks sobib ka vineer suurepäraselt. Terana on kasutusel 8mm tavaline sirge sõrmfrees.



Kahjuks unustasin parema pildi teha rakise alumisest poolest aga üldiselt on tööpõhimõte on väga lihtne. Nimelt on rakise ühes otsas kruvi (sobib ka nael) mis ulatub rakisest mõne millimeetri võrra läbi. Teises otsas on rakise külge kinnitatud ülafrees, mille tera jaoks on rakises ava. Kruvi ja tera vaheline kaugus määrabki lauaplaadi raadiuse.

Freesimise alustamiseks tuleb mõõta ja märkida tulevase lauaplaadi keskkoht. Tee seda lauaplaadi alumisele poolele, sest sinna märgitud kohta tuleb teha väike auk näiteks naaskliga. Tehtud väikesesse auku aseta rakis koos rakisest läbi ulatuva kruviga.




Kinnita detail töölaua külge tugevalt kinni pitskruvidega. Proovi rakist liigutada, kui see liigub ainult ringikujuliselt ja loksu ei ole, võid hakata freesima. Freesi liigutades jälgi kindlasti et rakist paigal hoidev kruvi ei tule august välja, kui see peaks juhutma võib see detaili rikkuda. Selleks hoia rakist alati vastu freesitavat detaili.
Freesi sügavus säti nii, et korraga maha freesitav osa oleks ca 3mm. Täpne sügavus sõltub materjali tugevusest, tera läbimõõdust, tera kvaliteedist ja tera pöörlemiskiirusest.




Nagu ka mul seekord, võib juhutuda ka sul, et freesitera ei ole piisavalt pikk ulatumaks läbi freesitava materjali. Selle probleemi lahendamiseks saab kasutada kopeerfreesi. Lisaks on vaja tikksaagi (kui on olemas lintsaag, sobib ka see).

Sae freesitud osa keskelt tikksaega läbi.


Seejärel keera detail teistpidi, säti kopeerfreesi kõrgus paika ja freesi üleliigne materjal maha.



Kui on vaja lihtsalt sirgete äärtega detaili, siis on see nüüd valmis. Aga tehes lauaplaati, meeldib mulle kui servad on faasitud 45 kraadise nurga all. Selleks on vaja rullikuga faasi freesi. Lauaplaadi pealmisele poolele freesisin väikse faasi ja alumisele natuke suurema faasi.



Nii lihtsasti käibki ümmarguse lauaplaadi tegemine. Rakise saab teha ka sellise, et on võimalik kasutada korduvalt erinevate raadiustega detailide freesimiseks. Selleks tee kruviaugud erinevatele kaugustele freesiterast (näiteks 50mm sammudega) ja märgi pliiatsiga mõõdud juurde. Nii on sul alati kohe olemas standartsete mõõtude jaoks ümmarguste detaili valmistamise rakis.
Puidust plangu tasandamine ülafreesiga
Enamasti on plangud ebatasased või kõverad, kuna puit on poorne materjal ja nö. mängib. Aga et teha korralikku lauda või pinki peaks materjal olema sirge. Sirgeks saab selle höövelpingi ja paksusmasinaga. Kui sul need aga puuduvad saad töö tehtud ka ülafreesiga. Vaja on järjekordselt ehitada üks lihtne rakis, mida on võimalik korduvalt kasutada.




Aseta plank sirgele töölauale ja lisa nurkadesse vajadusel klotsid, et plank ei kõiguks ja oleks kindlalt paigal.

Mõõda kõige kõrgema koha kaugus tööpinnast.

Nüüd sae leiduvast materjalist tükid, mille pikkus on vähemalt 100mm pikem kui tasandataval plangul. Kõrgus peab nendel olema eelmisena mõõdetud mõõt (antud juhul 57mm) pluss 5-10mm.



Nüüd aseta kelk liistudele ja pane frees kelgu peale.

Säti freesitera nii, et korraga eemaldaks tera ca 3mm materjali detailist.


Freesimisel liiguta kõigepealt freesi edasi ja tagasi, ning siis nihuta kelku edasi.

Korda 3mm kaupa freesimist nii kaua kuni kogu detaili pind on freesitud.


Kui kõik on freesitud, korda sama ka teisel plangu poolel. Nii on sul mõlemalt poolt sirge pind, mis vajab lihvimist ja viimistlemist.

Nagu seekordsest postitusest selgus, teeb rakiste kasutamine puutöö lihtsamaks. Järgmises postituses räägin kuidas kasutada ülefreesi freespingi tegemiseks.
Tänan SoWood-i töökoja kasutamise võimaluse eest ja kui postitus meeldis, jaga seda teistega 🙂
4 vastust postitusele “Ülafrees – mis see on ja mida sellega teha saab? (Osa 2)”
Hea töö:
Suured tänud ja head selgitused koos piltidega,jään ootama järgmiseid õpetusi neid võiks olla eesti keeles rohkem.
Tere!
Tänan tagasiside eest!
Teen nii palju postitusi kui töö kõrvalt aega jääb, varsti tuleb ka uut materjali.
Väga asjalik, head pildid samuti, mul just plaanis esimesed katsetused freesi ja kelguga materjali pinna silumisel.