Rubriigid
Tööriistad

Pitskruvid – mis need on ja kuidas neid kasutada?

Erinevad pitskruvid - torupitskruvi, kiirkinnitusega pitskruvi, klassikaline metallist pitskruvi ja töölaua pitskruvi
Erinevad pitskruvid – torupitskruvi, kiirkinnitusega pitskruvi, klassikaline metallist pitskruvi ja töölaua pitskruvi

Tisleritööde ühed tähtsamatest asjadest on pitskruvid, neid ei saa olla kunagi piisavalt. Neid on erineva kujuga, suurusega ja erinevateks otstarveteks. Seekordses postituses kirjutan millised on erinevad pitskruvide tüübid, mis tööde jaoks millised sobivad ja kuidas neid kasutatakse.
Pitskruve kasutatakse enamasti detailide liimimisel aga kindlasti on vaja neid detailide kinnitamisel ja hoidmisel tööprotsessi käigus.
Korralikud ja kvaliteetsed tööriistad kestavad kauem ja teevad töö lihtsamaks, see kehtib ka pitskruvide kohta, kvaliteetsed kestavad aastaid või isegi aastakümneid. Heaks näiteks on Bessey pitskruvid. Odavad seevastu kipuvad aja jooksul kõveraks minema, kuna on valmistatud pehmemast metallist.


Klassikalised metallist pitskruvid

Klassikalised metallist pitskruvid on enim kasutatavad erinevatest pitskruvi tüüpidest. Need on lihtsa konstruktsiooniga: latt ja kahes otsas haarad millest üks on kruviga. Ülemine haar on kinnitatud lati külge aga alumine haar koos kruviga liigub lati küljes kogu lati ulatuses. Kruviga tehakse lõplik pingutus peale haara paika liigutamist.
Klassikalised pitskruvid on kõige universaalsemad, mis tähendab et neid saab kasutada pea kõikide tööde jaoks mis teiste pitskruvi tüüpidega ei pruugi võimalikud olla.

Tavaline pitskruvi
Tavaline pitskruvi

Mina keeran kruvi alati peale kasutamist algasendisse tagasi, nii on uuesti pitskruvi kasutama hakates see tööks valmis. Alloleval pildil on näha kruvi erinevates asendites.
Vasakpoolsel on kruvi liiga väljas, mis tähendab et pingutama hakates ei pruugi kruvi piisavalt välja liikuda ja seega ei saa piisavalt survejõudu rakendada.
Tihtipeale on vaja pitskruvi peale pingutamist lahti keerata, et detaile liigutada, see aga ei ole mugav kui kruvi on liiga sisse keeratud nagu parempoolsel pitskruvil.
Alumine pitskruvi kruvi on kõige optimaalsemas asendis, nii ei ole eelmainitud probleeme.

Pitskruvide kruvi asendid
Pitskruvi kruvi optimaalne asend

Kiirkinnitusega pitskruvid

Kiirkinnitusega pitskruvid on enamasti nõrgema surujõuga kui tavalised pitskruvid aga võimaldavad pingutamist ühe käega. Seetõttu on neid mugav kasutada eelkõige detailde kinnitamiseks tööprotsessi käigus.
Kasutamiseks tuleb esmalt alumine haar vastu detaili liigutada ja seejärel pingutit kokku suruda. Haarde vabastamiseks tuleb vajutada nuppu.

Kiirkinnitusega pitskruvi
Kiirkinnitusega pitskruvi
Kiirkinnitusega pitskruvi
Kiirkinnitusega pitskruvi

Kiirkinnitusega pitskruvi eeliseks on võimalus kasutada seda laiali surumiseks, mida aegajalt võib vaja minna. Selleks tuleb fikseeritud haaral kruvi lahti keerata ja asetada see haar teise otsa. Allpool on ka pildid kuidas seda teha.

Kiirkinnitusega pitskurvidel saab otsa asetada teisele poole
Kiirkinnitusega pitskurvidel saab otsa asetada teisele poole
Asetades otsa teisele poole, saab kiirkinnitusega pitskruve kasutada laiali surumiseks

Torupitskruvid

Torupitskruvid on enamasti liimkilpide liimimiseks, kuigi saab kasutada ka näiteks kappide jmt. liimimisel. Ostes poest torupitskruve on komplektis ainult otsad. Lisaks on vaja osta metallist torud ning keermestada need ühest otsast. Seega võivad torupitskruvid olla väga pikad. Lisaks on ka hind tänu tavaliste metalltorude kasutamisele klassikalistest pikkadest pitskruvidest odavam.

Torupitskruvi
Torupitskruvid
Torupitskruvidega liimkilbi kokkuliimimine
Torupitskruvide pikkus sõltub toru pikkusest

Liimkilpide kokkuliimimisel peaks osad torupitskruvid asetsema all ja osad liimkilbi peal. See tagab ühtlasema surve, kuna pitskruvid võivad painduda suurt survejõudu kasutades.

Liimkilbi liimimine torupitskruvidega
Liimkilbi liimimine torupitskruvidega

Töölaua pitskruvid

Igal tisleril ja puutöö huvilisel on olemas töölaud ja aegajalt on vaja töödeldavaid detaile töölaua külge kinnitada (näiteks freesimisel, puurimisel jne). Sobiv lahendus on töölaua pitskruvi – selle kasutamiseks on vaja puurida augud töölaua sisse, asetada pitskruvi sinna ja pingutada. Töölaua pitskruve on erineva pingutussüsteemiga, osad toimivad nagu tavalised pitskruvid ja osad on kiirkinnitusega.

Töölaua pitskruvi
Töölaua pitskruvi

Pitskruvidega liimimine

Siin on ka väike õpetus kuidas pitskruvidega kahte puidust detaili omavahel kokku liimida. Liimimiseks kasutan kahte suurt ja kahte väikest pitskruvi.

Pitskruvid, liim ja liimitavad detailid
Pitskruvid, liim ja liimitavad detailid

Kitsastele pindadele liimi kandmisel kasutan sõrme juhtlatina, nii tuleb ühtlane liimiriba terve detaili ulatuses.

Liimi doseerimine pudelist
Liimi doseerimine pudelist
Liimiriba
Liimiriba

Peale liimi pealekandmist on vaja see ühtlaselt terve liimitava pinna peale laiali ajada. Selleks sobib puidutükk või pintsel mida kasutada ainult liimi jaoks. Muul ajal võib kuivamise vältimiseks pintslit hoida veega täidetud anumas.

Liimitavale pinnale laiali aetud liim
Liimitavale pinnale laiali aetud liim

Kuna liim muudab puidu libedaks, võiks kasutada väikeseid pitskruve mis hoiavad detaile omavahel paigast nihkumast kui suuri pitskruve pingutada.

Väikesed pitskruvid detailde paigalhoidmiseks
Väikesed pitskruvid detailde paigalhoidmiseks

Pitskruve pingutades peab natuke liimi detailide vahelt välja pressima, see näitab et liimi on nendes kohtades piisavalt.

Detailide vahelt välja pressinud liim
Detailide vahelt välja pressinud liim

Okaspuidu liimimisel võiks detailid pinge all olla vähemalt 30min, lehtpuidu liimimisel peaks aeg olema 1-3h. Täpne aeg sõltub puuliigist.

Liimitud detailid surve all kuivamas
Liimitud detailid surve all kuivamas

Tänan SoWood-i töökoja kasutamise võimaluse eest ja kui postitus meeldis, jaga seda teistega 🙂

2 vastust postitusele “Pitskruvid – mis need on ja kuidas neid kasutada?”

Väga asjalik postitus. Algajale abiks!

Tänan tagasiside eest!